Tento příběh začal náhodou. Domů jsme vybírali židle a byl to zdlouhavý proces. Jednoduše se nám nikde nic nelíbilo. Až do chvíle, než jsem si rozklikla stránky TONu, kde jsem si vybrala „z toho malého množství designů“ prakticky ihned. Jenže jak vysvětlit svojí polovičce, že nejde pouze o židli, ale o investici, která však zajistí spokojenost až do důchodu? S trochou nadsázky jsem začala vymýšlet lišácký plán.
Po prvotním jasném „ne, vybírej dál,“ už jsme druhý den ráno seděli v autě a vyráželi na exkurzi do Bystřice pod Hostýnem. Design a určitý vizuál ke kavárnám, ale i dalším gastronomickým provozům, neodmyslitelně patří. A přestože každý majitel si do kavárny může umístit téměř cokoliv, v tomto se kreativitě meze nekladou. Jedno většinou zůstává – do kaváren patří místa k sezení. Čím pohodlnější, tím lepší. A i díky tomu patří židle značky TON neodmyslitelně k mnohým provozům. Nové nebo staré, tohle mají společné: jsou vyrobeny z ohýbaných dřevěných hranolů.

Ohýbání dřeva již více jak 160 let
Ruční ohýbání dřeva je to, proč je značka TON (zkratka pro „továrnu na ohýbaný nábytek“) tolik ceněná. Unikátní metoda, dlouholetá historie a schopnost jít s dobou zapříčinila i to, že je fabrika v Bystřici pod Hostýnem nejstarším provozem svého druhu na světě.
Nejde zde však pouze o židle, vyrábí se zde také stoly, křesla a doplňky jako jsou například věšáky. Všechno má jeden společný znak, ohýbání dřeva, které poskytuje výrobkům pevnost a dlouhověkost.
Exkurze vás provede celým procesem výroby
Skladování dřeva, jeho napařování a následné ohýbání uvidíte v přímém přenosu. O tom, že jsou místní zaměstnanci skuteční mistři řemesla a také neskuteční siláci, vás nebude muset nikdo dlouho přesvědčovat. Ohýbání je velmi náročný proces, ale v jejich podání to vypadá, jako kdyby židle tvořili z vařených špaget. Napařené a zohýbané hranoly pak následně chladnou ve speciálních formách, které celý proces tvarování dokončí. Formy dřevo opustí až za několik týdnů a k finálnímu produktu mají v tomto stádiu stále daleko.
Další kroky výrobního procesu, jako broušení, tvarování a šroubování, moření, lakování, čalounění, ale například i vyplétání probíhá stále pod jednou střechou.

Mohlo by vás zaskočit, že exkurze se koná pouze ve všední dny. Je tomu především z důvodu, že během vaší návštěvy hučí závod jako včelín. Všichni pracují pilně jako včelky a vy se jim můžete koukat přímo pod ruce. Navíc se díky průvodcům dozvíte plno zajímavých informací a zodpoví i vaše zvídavé otázky. Během dvou hodin se dozvíte o historii výroby, projdete několik pater dílen, uvidíte nespočet druhů výrobků a pochopíte celý proces.
Vítáni jsou všichni: jednotlivci, děti, ale také skupiny. Možnost termínů si můžete prohlédnout zde.
V historické vile, která je součástí areálu, si také můžete prohlédnout jejich showroom. Ty najdete také v dalších českých větších městech. Troufnu si však říct, že celá exkurze do výroby ve vás zanechá ještě lepší dojem.
Možná se ptáte, jak celý tento příběh dopadl. Jednoduše, stačilo pár minut a do výrobků jsme byli zamilovaní oba. Židle tedy máme, úplně jiné, než pro které jsem byla z internetu plně rozhodnutá – ale neměnila bych. A věřím, že s námi budou stejně tak dlouho jako ty poděděné, které máme v rodině skoro 100 let. A právě na to se v továrně také zaměřují. Renovace TON nábytku je také možná, což dokáže starým kouskům vdechnout nový život.
Zařizuju, zařizuješ, zařizujeme?
A na závěr přinášíme ještě jeden tip. Pokud nad nějakým kouskem z dílny TON přemýšlíte, ale nedokážete si vybrat konkrétní dekor, jednou za tři měsíce se přímo v areálu fabriky pořádají velké výprodeje. Najdete zde velké množství židlí, stolů, ale například i křesel a gaučíků. A tento výprodej fanouškům různorodých židlí u jednoho stolu jistojistě přeje! Navíc si své vybrané kousky můžete odvést rovnou bez čekání na jejich výrobu.
A pokud snad chcete podniknout výlet do Bystřice se vším všudy, mohli byste ocenit procházku na sv. Hostýn, kam se můžete vydat od místního hřbitova. Máte rádi tradiční kuchyni a pochutnáte si na haluškách? V tom případě doporučujeme zastávku na Brusence, s plným žaludkem se vám bude o výběru židlí jistě lépe přemýšlet.
