V srdci Šumavy, na místě s duší starého pivovaru a výhledem do zelených kopců, se letos v červnu znovu rozezní vůně výběrové kávy, sdílené nadšení a přátelská setkání. Šumavský coffee fest, který se uskuteční 7. června 2025 ve Vimperku, není jen dalším festivalem o kávě – je to oslava kvalitní gastrokultury v kraji, který si své místo na mapě výběrové kávy teprve razí. Čekají vás české pražírny, inspirativní přednášky, výjimečné chutě a atmosféra, na kterou se nezapomíná. Příběh o tom, jak se nápad na festival zrodil mezi chalupou, kávou a přátelstvím, vás vezme o krok blíž k lidem, kteří za ním stojí. My vyzpovídali konkrétně Zuzku Junkovou, členku organizačního týmu.
Zdravím, Zuzko. Na úvod bych rád zmínil, že vám moc fandím. Děláte jediný festival zaměřený na výběrovku široko daleko. Jak ale takový nápad vznikl?
Začnu zeširoka. V roce 2014 jsme s mým mužem Honzou založili v Budějovicích Café Datel, pak jsme se podíleli ještě na vzniku pražírny Kmen, takže k výběrovce máme už dlouho opravdu hodně blízko. Teď máme o dvě děti víc, kavárnu místo nás provozují majitelé z řad našich tehdejších zaměstnanců a pražírnu jsme vyměnili za 200 let starou chalupu na Šumavě. Ta nás přivedla do Vimperka a svedla tak dohromady s místními ambasadory kvalitního gastra, lidmi kolem Café Mráz, kteří se tu svým spolkem Marcipáni dělají gastro a kulturní akce, pořádají farmářské trhy a podobně. Při jedné z návštěv u nás se mě Zdenda Mráz zeptal: „Neuděláme spolu kávovej festival?“. A bylo to. Jde tedy o přenesení názvu vašeho média do praxe a modifikaci přísloví „Za vším hledej ženu“ – na místní poměry víc odpovídající „Za vším hledej Zdendu“.
Takže nadšení je hlavním hnacím motorem. Jaký je hlavní cíl festivalu a co byste chtěli návštěvníkům předat?
Chceme, aby výběrovka nebyla v kraji pozitivní deviací, což se v posledních letech hodně zlepšilo a to je skvělé! Taky chceme, abychom si všichni vyndali z hlav, že kvalitní gastro je záležitost pouze velkých měst. I menší města jako je Vimperk mají často co ukazovat a klobouk dolů před každým, kdo se zlomkem kupní síly velkých měst dělá kvalitní služby a kulturu i v menších městech a na vesnicích.
Klobouk dolů. Taková organizace potřebuje opravdovou pečlivost a kontakty. Jak vybíráte pražírny a kavárny, které se festivalu účastní?
Tohle je hodně osobní záležitost. Za ta léta s výběrovou kávou se ze spousty našich mentorů a kávových idolů stali přátelé, takže zveme přednostně je, protože jejich práci známe nejlíp. Neodmítáme ale ani nováčky v oboru, pokud je jejich produkt kvalitní, stejně jako místní podniky. A taky zveme lidi, co mají co říct, a necháváme je mluvit v rámci přednášek a diskuzí. Letos třeba Báru Ernygrovou z Falconu, která publiku přiblíží mnohdy opomíjenou práci importérů.
Takže přednáška bude. Máte i nějaký další doprovodný program?
Kromě Báry se můžou návštěvíci těšit na povídání Peti Střelecké a Adama Obrátila z Industra Coffee o jejich origin tripu do Kolumbie, který absolvovali se svou dcerkou Norou, šampion v cuptastingu Zbyněk Vojtěšek z qb coffee roasters bude vyprávět o senzorice a tréninku smyslů a Petr Kouba z Kmene, Jarda Slámečka z Candycane Coffee a Alča Böhmová z Datla budou diskutovat o tom, co všechno stojí za cenami kávy. U stánku pražírny Dos Mundos bude k vidění pražení kávy a přes den nebude chybět ani DJ nebo program pro děti. A večer afterparty, to se rozumí.
Máte za sebou první ročník a jdete na druhý. Jak hodnotíte zpětně ten loňský? Jaké novinky nebo změny plánujete oproti předchozímu ročníku?
Zní to skoro nabubřele, ale vloni to bylo až dojemně povedené, včetně počasí, které s deštěm počkalo až po skončení festivalu. Doufáme, že to nebylo jen začátečnické štěstí! Nechceme zabřednout do stereotypu, takže jsme částečně obměnili zúčastněné podniky, aby to nebyla nuda, a samozřejmě témat k přednáškám je pořád dostatek, takže máme nové řečníky a nová témata. Celý festival je co nejvíc zerowaste, jak to jen jde, nepoužíváme jednorázové nádobí a v tom ve spolupráci s reuse centem Kabinet CB pokračujeme i letos – a aby došlo k nějaké sebereflexi, tak zlepšíme efektivitu nakládání s nádobím, bude to menší punk a menší peklo pro dobrovolníky, kteří nám pomáhají.
Mimochodem, ještě by se nám pár dobrovolnických rukou hodilo, takže kdo by chtěl, může nám napsat a být u toho s námi.

Děláte kávový festival v bývalém pivovaru. Využíváte nějak této spojitosti mezi výběrovou kávou a např. řemeslným pivem?
Tohle bylo vloni pole neorané a letos bude s námi budějovická domovarnice Bára a její řemeslná piva Med Beer, z čehož máme velkou radost. Její produkce je sice malá, ale o to zábavnější: nejlepší kyseláče, co známe, piva se smrkovými výhonky, parafráze slavných pivních stylů, skvělá pšeničná piva… Jsme sami zvědaví, co k nám Bára přiveze, a moc se na to těšíme.
Jaká je vaše vize pro budoucnost festivalu?
Chceme, aby lidé Vimperk nevnímali jenom jako to místo s paneláky, kterým projíždí cestou na centrální Šumavu, protože je to krásné historické město s pohnutým osudem a my věříme, že také s velkým potenciálem do budoucna. A bylo by fakt krásné, kdyby časem v návštěvnících asocioval nejen Šumavu, Boubín a zámek, ale i festival výběrové kávy.
Jak vnímáte význam festivalů, jako je tento, pro kávovou komunitu?
Kávové festivaly vnímáme především jako kombinaci inspirace a networkingu. Místo, kde potkáte lidi, co byste jinak na jednom místě nepotkali, a dozvíte se od nich věci, které byste se jinak dost možná nedozvěděli. Jako profesionál nebo váhající člověk snící o vlastním byznysu můžete být inspirováni příběhy ostatních a jako konzument kávy se dozvíte víc o původu vašeho oblíbeného nápoje a řetězci lidí, co za ním stojí.
Možná to zní jako klišé, ale my výběrovou kávu nevnímáme jen jako produkt. Chápeme ji jako spojovací linku příběhů z celého světa, komunikační prostředek.
Já sama těžko spočítám, s kolika skvělými lidmi mě tenhle nápoj dokázal propojit a co všechno mě naučil. Nestává se každý den, že vám svoje know-how předávají mistři světa v disciplíně, která vás zajímá, nebo že vás k sobě domů pozvou producenti, jejichž kávy se v Asii vyměňují za luxusní auta. Můj příběh je důkazem toho, že v kávové komunitě tohle všechno možné je. A kávové akce mohou být pomyslnými dveřmi do tohohle fascinujícího světa.
Zuzko, já vám moc děkuju za váš čas. Snad vám letošní ročník vyjde stejně dobře – nebo ještě lépe – než ten loňský! Držím vám palce.

Autoři fotografií: Tomáš Perzl, Libor Staněk a Johana Dolanská