Proč mizí brazilská káva z pultů?
Brazílie je největším vývozcem kávy. V posledních letech však zaznamenala několik výkyvů v průběhu sklizní. Po mrazech z dřívějších let je aktuálním problémem sucho, a tedy i malá úroda. Poptávka a oblíbenost poměrně konzervativní chuti kávy s tóny ořechů a čokolády však zůstává. Kvůli nižší nabídce a vysoké poptávce tak na sebe nenechala reakce dlouho čekat a částky za kávu začaly prudce růst. Cena na burze kávy (tzv. C market) překročila nové historické maximum 426,7 USD za libru. Před rokem přitom byla tato hranice těsně za 190 USD.
Za situaci může predikce špatné sklizně v důsledku výkyvů počasí a klimatické krize, ale také politika, která kávu a její cenu ovlivňuje. Nepřidává tomu ani špatná úroda kávy ve Vietnamu, druhém největším producentovi kávy. Je jasné, že káva bude na trhu chybět, a to až do doby, kdy některá ze zemí předních producentů neohlásí enormní sklizeň. Druhou variantou je, že se ceny vyšplhají tak vysoko, že začne klesat poptávka po ranních životabudičích. Na co bychom se měli jako konzumenti připravit a co by naopak mohlo pomoci tuzemským pražírnám?

České pražírny a proměnlivý trh s kávou
Dotazník nám zodpovědělo 8 pražíren včetně jednoho importéra zelené kávy. A že je téma doopravdy aktuální potvrzuje hned první zjištění. Ceny a vývoj burzy sleduje 6 z 8 dotazovaných.
Jak se tedy proměnila cena? „Dříve jsme nakupovali kávu z Brazílie za cca 4 EUR/kg, později to bylo 6,5 EUR/kg a nyní jsme rádi, že dokážeme koupit pod 10 EUR/kg a i těchto nabídek rychle ubývá,“ prozradil Martin Kurka, majitel pražírny Coffee Square.
Pouze cena však nemusí být tím jediným problémem. Domluvené dodávky se také mohou zpožďovat. S tím se například setkala brněnská pražírna QB: „Stále čekáme na objednanou kávu z října 2024. Momentálně by k nám tato brazilská káva měla dorazit koncem května.“
Kontrakty a změny v portfoliích pražíren
Brazilská káva je vyhledávána především díky své chuti s tóny ořechů a čokolády. Chuť, která skvěle ladí k mléku, je mnohdy vstupní branou do světa kávy. Nejspíše si nemusíme nalhávat ani to, že v minulosti byla její nižší cena na pultech výběrových pražíren jedním z dalších benefitů, díky kterým dokázala přilákat své kupující. Jak tedy rostoucí cena komodity zahýbe s maloobchodní cenou?
Dotazované pražírny provedly v poslední době zdražení. To by však nemělo být vyšší než 15 % oproti původní ceně. Existují ještě i další možnosti, které ovlivňují cenu. Mohou to být předem dohodnuté kontrakty případně změna portfólia pražírny. Jak prozradila Tereza Prejdová, importérka Chicas industry: „Káva se obchoduje na burze jednak jako skladová zásoba, tak především jako budoucí kontrakt. Dnes si můžu například uzavřít cenu na kávu, kterou obdržíme až za dva roky. Právě i proto je predikce sklizní velkým strašákem.“ Samozřejmě se tak může stát, že s dnešními vysokými cenami můžeme „domluvit“ kávu, která bude za dva roky příliš dráha, protože její cena na burze může za nějaký čas klesnout. Opačně se však může stát také to, že se cena všech káv může dál vyšplhat (vývoj posledních dní tomu však nenasvědčuje) a my tak můžeme koupit kávu za mnohem výhodnější cenu, než za kolik bychom ji koupili o dva roky později.
To se povedlo například pražírně Kmen z Českých Budějovic: „Zdražení jsme neprovedli. Podařilo se nám díky našemu importérovi, zakontraktovat kávu do zásoby za danou cenu. Samozřejmě je otázkou, až nám zásoby dojdou, jaká bude situace.“ Jedno je však holý fakt, ceny jsou v tuto chvíli velmi nestabilní a trh je dynamický.
Může být lehce matoucí, že „hledáme cenu výběrové kávy“ na burze kávy komoditní. Všechno spolu ale souvisí. Cena výběrové kávy musí vždy přesahovat cenu kávy komoditní. Vede k tomu jednoduché přirovnání: kdo z vás by dělal více práce za stejnou odměnu?
„Pokud je totiž výkupní cena komoditní kávy výše než 2,5 USD/lb, tak farmáři přestávají být motivovaní k produkci výběrové kávy. S mnohem menším úsilím mohou svou kávu prodat na komoditním trhu a vyplatí se jim to. Když se teď komoditní káva blíží dokonce ke 4 USD/lb, pak trh s výběrovou kávou de facto přestává existovat. Nikomu se nevyplatí produkovat náročnější a kvalitnější surovinu, když za ni dostane zaplaceno stejně, jako když ji prodá bez ohledu na její kvalitu na lokálním trhu,“ shrnul Jaroslav Tuček z pražírny Doubleshot. Farmáři tak jednoduše prodají kávu bez ohledu na její kvalitu na místním trhu a dostanou za ni zaplaceno obratem. Tato káva pak následně opět může chybět importérům nebo přímo pražírnám.
Změna v portfoliu
Variantou, jak reagovat na vysoké ceny Brazílie, je pozměnění výběru káv do nabídky, přestože jsou některé pražírny k tomuto kroku lehce skeptické. „Kávy z Brazílie u nás patří dlouhodobě k nejprodávanějším. Máme v portfoliu 7 druhů káv z Brazílie, stále od stejných a ověřených farmářů. Rozšiřovat portfolio neplánujeme,“ přiznala pražírna Coffeespot. Ani pražírna QB nevyřazuje Brazílii ze svých řad: „Brazílie patří nadále ke stálicím v našich poličkách. Je však stále těžší najít dobré zelené zrno.“ Ke změně přistoupili například v pražírně Kmen: „Momentálně jsme upustili od jednodruhové Brazílie, protože její cena se z minulého roku téměř zdvojnásobila. Ochutnávali jsme celou řadu alternativních řešení, ale nahrazení profilu brazilské kávy je velmi obtížné a specifické. Navíc ho aktuálně hledá každá pražírna v Evropě.“ K určitým změnám dojde i u pražírny Beansmith’s z Úhonic u Prahy: „Zastoupení počtem neměníme. Jediné, co chystáme je, že z jednodruhové Brazílie připravíme směs ještě s jinou kávou. Aktuálně nám toto spojení i chuťově víc sedí.“

Ukáže reakci na zvyšování cen až čas?
Vyšší ceny, změny v tom, co zákazníci léta odebírali, ale možná i strach z nižší kvality, to vše hraje roli ve spotřebitelském chování. Jsou zákazníci na změny cen připraveni? „Pokud se bavíme o ceně komoditní kávy, tak tam je odpověď jednoduchá – zákazníkům nezbude nic jiného než zvýšenou cenu kávy přijmout. U běžné supermarketové kávy jsou brazilské směsi prostě standard. Co se týče kávy výběrové, tak podle našich zkušeností zvyšování cen nevede k zásadnějšímu poklesu poptávky,“ dodává Jaroslav Tuček. Pražírna Coffee Square konstatuje, že zákazníci podle nich na zdražení připraveni nejsou: „Ceny výběrové kávy jsou poměrně vysoké, veškeré zdražení už bude na úkor prodejů.“
Co mohou pražírny udělat pro nejhladší přechod na nové ceny? „Je třeba předávat tuto informaci a šířit osvětu i majitelům kaváren, kteří naši kávu odebírají, aby pochopili, že tento problém je globálního rázu. Budeme doufat, že konzumenti to pochopí, protože návrat cen, které byly na začátku roku 2024, není příliš realistický,“ dodal Martin Liška, majitel pražírny Liškafé. A my s tímto přístupem souhlasíme. Vzniká tak nový prostor pro „vzdělávání“ vlastních zákazníků. I zde je však potřeba počítat s tím, že ne všichni budou ochotni naslouchat.
Ostatní produkční země: Hrozí zvyšování cen?
A jak se zachovají ostatní produkční země? Proběhne výrazné zdražení i u dalších zemí původu? „Je možné, že tento výkyv ovlivní i ostatní produkční země, respektive levnější kávy z těchto zemí, kterými by mohly pražírny nahradit kávu z Brazílie,“ dodává pražírna Liškafé. „Brazilská káva byla vždy jedna z nejlevnějších káv na trhu, takže ano, její nárůst byl skokový oproti další originům. Tlak na cenu pozorujeme i u dalších originů,“ přiznává pražírna Kmen.
„Pokud jsme stále pod hranicí 1 Kč/g, je to pořád skvělá cena za výběrovou kávu. Věřím tomu, že musíme farmáře adekvátně ohodnotit a pokud tohle znamená, že peníze doopravdy skončí v zemích původu tak je to potřebná změna,“ konstatuje Ondřej Sejk z Beansmith’s. „U jiných zemí nám přijde, že se zdražení zatím neděje. Brazílie dohnala cenou ostatní kávy, ale nestačí jim chuťově a ani kvalitou. Ale předpokládáme, že na to bude reagovat celý trh napříč světem.“
Čeká nás změna ve spotřebitelském chování?
Mohlo by se stát, že vysoká cena posílí trend přípravy kávy doma, což by se mohlo dotknout kaváren. Pokud snad patříte k pražírnám, které dlouhodobě bojují s vlastním e-shopem a s růstem maloobchodního prodeje, teď je ta správná chvíle. Zákazníci, kteří si den bez dobré kávy neumí představit, možná vynechají pravidelné návštěvy nejbližší kavárny, pokud však budou pytlíky kávy na domácí přípravu kupovat ve vaší pražírně, máte vyhráno.
Miroslav Dubský z pražírny QB ještě dodává: „Je to pro nás všechny varovný prst, abychom změnili přístup k životnímu prostředí a udržitelnosti. Mám však dojem, že už jsme dávno za tímto bodem a ‚zlatá éra‘ kávy pomalu končí.“
Další vývoj cen a změn nám ukáže až čas. Osobně však přiznávám, že je lepší být připraven, než překvapen. A jak to se zdražováním cen kávy vidíte vy?