Hle! Elektrické mobilní mlýnky jako revoluce pro cestovatele 

Jedete s rodinou na dovolenou a balíte si kromě všeho ostatního také svůj kávový setup. Ať už na espresso, nebo nějakou alternativu – ruční mletí kávy pro celou rodinu dokáže při snídani pěkně zatočit rukou a vy jen přemýšlíte, jak se této povinnosti vyvarovat.
Náhledovka

Poptávka po opravdu kvalitně namleté kávě se zvyšuje, stejně tak jako poptávka po kvalitní kávě jako takové. Máme za sebou kávové nerdství v kavárnách a vlnu entuziastických domácích baristů, kteří si šperkují své setupy doma, aby si dopřáli ten nejlepší chuťový zážitek a zároveň mohli experimentovat. Co dál? Je velmi pravděpodobné, že vám do nosu cvrnkl přenosný espresso-var Outin – taková tuba, do které nahoře nalejete vodu, dolů dáte namleté kafe nebo kapsli a máte fajn kafe na cesty. Na cesty! Po kavárnách a domácích kávových koutcích se jako celé odvětví vrháme na vylepšení přípravy kávy venku, mimo domov a (částečně i) mimo civilizaci. Mimo jiné, i mlýnky.

Espresso-var Outin Nano
Zdroj: Michael Caffe

Mohli bychom namítnout, že již přece jen máme ideální parťáky na cesty… nerozbitný a lehký AeroPress, ruční mlýnky se vlezou vždy a vodu si ohřejeme na plynovém hořáku. To sice ano, ale jakýsi nový trend vidíme v elektronizaci těchto jednotlivých postupů. Outin odstartoval před pár lety éru cestovatelských espress, teď sledujeme boom přenosných elektrických mlýnků – a o tom přesně bude tento článek.

Mlýnky, o kterých budeme v tomto článku mluvit, jsou takové, které dokážou mlít samy od sebe, tedy bez pomoci naší síly – a to tradičně pomocí baterky. Takové mlýnky mají zabudovanou baterii, která se dá dobíjet, dostatečně efektivní motor a mlecí ústrojí, aby kávu sice pomlely, ale nevypotřebovaly příliš mnoho energie; najdeme v nich tedy výhradně kónické kameny – ty totiž potřebují mnohem menší sílu na mletí. (viz můj článek o mlýncích)

Rozdělil bych je na: 

  • plně elektrické, které s vyfluslou baterií nepomelou ani čas, 
  • na hybridní, které nabízení plynulý přechod mezi mletím na baterku a tím ručním s kličkou, 
  • a v neposlední řadě přidám ještě jeden tip, který podobně automatizovaný mlýnek udělá z téměř každého ručního.

Plně elektrické

Jak jsem již naznačoval, tyto mlýnky se zcela spoléhají na baterii a motorek. Jsou nadesignované tak, aby jejich výdrž byla na jedno nabití co nejdelší a nabíjení probíhalo co nejrychleji (nejlépe i souběžně s mletím při napájení z nabíječky).

(Outin Fino) V odvětví přenositelných kávových zařízení je teď, jak už jsem uvedl, velmi známá značka Outin (která donedávna prodávala jediný produkt – Outin Espresso). Začneme jejich představou takového mlýnku. Uvnitř má 38mm kónické kameny z nerezové oceli, které přes to, že jsou vyrobeny spíše pro mletí espressa (vytváří více fines – opět viz článek o mlýncích), zvládnou namlít kávu i velmi hrubě (např. na cold brew). S nastavením mletí napomůže šikovný vnější systém na horní straně zařízení, se kterým dokážete přeskakovat z hrubosti na jemnost velmi pohodlně a rychle.

Nicméně vzhledem k tomu k čemu je Outin Fino určen, tedy espresso, bych ho doporučil pouze právě na espresso, mokka konvičku a maximálně AeroPress. Mletí pro překapávané metody bych považoval spíše za nouzovku. Fino váží 690 g a pyšní se kompaktním designem, což z něj dělá velmi přenositelnou záležitost. Plné nabití (i během souběžného mletí) trvá asi 1 hodinu.

mlýnky
přenosné
Outin Fino
Zdroj: Kofio

(Timemore Whirly) Z Timemoru se poslední roky stává lovebrand. Daří se mu vytvářet dobré a pohledné produkty, které nám nevysají peněženku, a stejně to bude věřím s Whirly(m). Je o necelou tisícovku levnější než Outin a na určitých vlastnostech je to znát, takže je na koncovém zákazníkovi, aby se rozhodl, co mu vadí a co ne. Je těžší – váží 760 g a nastavení hrubosti má schované pod mlecími kameny (tak jak to známe z Chestnutu nebo Comandante), což je trochu méně pohodlné a člověk si musí pamatovat, jakou hrubost má právě nastavenou; nicméně pokud s mletím moc šachovat nebudete, nebude to nijaký problém.

Zrnka procházejí 42mm kónickými kameny z kalené nerezové oceli a jsou nadesignované na tmavší roasty a veškeré mletí (od espressa po cold brew), takže stejně jako u Outinu, doporučil bych spíše přípravy jemnějšího mletí. Nabije se doplna asi za 3 hodiny a zvládne pomlít zhruba na 20 espress nebo 35 pouroverů.

Timemore také ve spolupráci se společností Millab prodávají vylepšenou verzi Whirly(ho). Jmenuje se Timemore Millab E01, který je sice téměř dvakrát těžší než Whirly, ale za to nabízí mnohem kvalitnější materiály a provedení – mimo jiné také přesnější nastavení i vyšší kvalitu mletí. Zvýšenou životnost, kvalitu i prémiovost s větší cenovkou rozhodně pocítíte.

mlýnky
přenosné
Přenosné mlýnky Timemore Millab E01
Zdroj: Kofio

(další zmínky s různými elektrickými mlýnky) Na ostatních (ne zcela výběrovo-kávově zaměřených) e-shopech se setkáme i s velmi levnými mlýnky, které by do této kategorie patřily. Nicméně pro jejich chabou kvalitu provedení je nemůžu doporučit – přišlo mi však zajímavé je alespoň zmínit a dát vám možnost se rozhodnout pro ten váš ideální (a snad vám také ukázat, že je občas lepší si připlatit).

Ecocoffee a Kaffia MOVE jsou mlýnky, které lákají sice na sladkou nízkou cenu, ale jejich plastové tělo a keramické mlecí kameny (nemluvě o horší kvalitě baterie nebo motoru) rychle připomenou hořkost skutečnosti, že takové věci se za tak nízkou cenu opravdu nedají spolehlivě vyrobit. Zkrátka: u těchto mlýnků bych se bál o jejich životnost, pomyslím-li na to, že to má být přenosný mlýnek do terénu.

Hybridní mlýnky

Vezměte koncept, který vyžívají čistě elektrické mlýnky, a přidejte k němu i možnost si kávu pomlít ručně. Může se to zdát jako redundantní k již elektrickému zařízení přidat mechaničnost poháněnou naší silou. Inu, na co bych bral s sebou na čundr něco jako zmíněný Outin Fino a pro jistotu si do batohu hodil ještě kličku, protože co kdyby… Tady to podle mě opravdu postrádá smysl. Nicméně v momentě, kdy se během delší dovolené vracíme vždy zpět na ubytování, možnost ručního mletí na místě a elektrického na cestách využijeme – a to je jeden z několika případů, kdy mě hybridní koncept mlýnku dává pro určité uživatele smysl.

Jedním takovým je mlýnek Varia EVO Hybrid. Varia je značka, která dělá prémiovější mlýnky a zařízení pro baristy s minimalistickým designem. EVO je sice ve vyšší cenové hladině, za to je nekompromisní, co se kvality mletí týče. Nabízí jak velmi přesné nastavení mletí, tak i možnost výměny mlecích kamenů, což z něj dělá velmi všestranný mlýnek. Dají se vyměňovat kameny určené na filtry za kameny ideálnější na espresso a stejně to platí i opařčně (samozřejmě s kameny navíc mlýnek podraží ještě o něco více).

mlýnky
přenosné
Varia EVO hybrid
Zdroj: Coffeedesk

Dalším hybridem je Kaffia MOVE PRO, který ve všech ohledech zlepšuje Kaffiu MOVE. Má lepší ocelové kameny, širší nastavení hrubosti i lepší ergonomii a celkovou kvalitu provedení.

Pomocníček na ty mlýnky ruční

Jako takovou čestnou zmínku bych rád představil již dlouhá léta fungující produkt – Hario Mobile Mill Stick. Není vůbec potřeba dlouhého představování, zkrátka je to zařízení, které nasadíte místo kličky na osičku mlýnku, podržíte vše na svém místě a ta vám veškerou kávu pomele za vás. Pokud máte po ruce vrtačku, můžete ji na osičku nasadit taky a pomelete kávu ještě rychleji (nedělejte to, můžete si mlýnek poškodit). U Mill Sticku si musíte dávat pozor, že osička vašeho mlýnku na Mill Stick opravdu sedí. To u vrtačky moc řešit nemusíte, jen vše pořádně utáhnete.

Vrtačkou poháněný mlýnek
Zdroj: Reddit (lordGinkgo)

Možná je právě taková elektronizace mletí to, co přesně hledáte

Šťastné mletí vzpomínek výletních

Právě teď sledujeme (tichou) revoluci v oblasti přenosného a terénního mletí – tímto článkem jsem vám ji doufám alespoň trochu přiblížil. Možná jste před přečtením článku hledali mlýnek na cesty, který splňuje přesně to, co jeden z těchto uvedených. Důvody ke koupi můžou být poměr cena-výkon, design, možnost hybridizace nebo (starý dobrý) flex. Teď si ke svému důvodu pravděpodobně dokážete přiřadit mlýnek konkrétní. Přeji tedy šťastné mletí a plno hezkých zážitků z cest.

Zdroj titulního obrázku: Timemore

Sdílejte

To nejlepší ze světa kávy jednou za měsíc do mailu? Přihlaste se k odběru!

This field is for validation purposes and should be left unchanged.