coffee-beans-ground-powder_optimized (1)

Kávový lógr nad zlato aneb jak zpracovat organický odpad z kávy

Recyklace, upcyklace a downcyklace. „Cyklace“ je součástí dnešní doby. Snaha o ochranu životního prostředí nás nutí se čím dál tím víc se zamýšlet nad tím, jakým způsobem s použitými surovinami nakládat. Na celém světě se každý den vypije více než 2,25 miliardy šálků kávy. Jakým způsobem sedlina skončí? Až v 90 % na skládce smíchaná s dalším odpadem.

Ještě před tím, než se pustíme do praktického využití si tyto pojmy definujeme. I když to na první pohled nevypadá, jsou mezi nimi velké rozdíly.  

Upcyklace = využití odpadu takovým způsobem, že z něj vytvoříme něco zcela nového, co má obvykle vyšší hodnotu, než mělo původní zboží (například využití PET lahví ve stavebním průmyslu)

Recyklace = třídění, rozkládání a zpracování odpadu za účelem vytvoření něčeho nového v podobné hodnotě (například PET lahev, která se stane novou PET lahví)

Downcyklace = třídění, rozkládání a zpracování odpadu tak, aby se surovině prodloužila životnost (například zpracování dřeva – v první fázi se vyrobí stavební materiál, ve fázi druhé dřevotřískové desky a na konci životnosti se z něj vyrobí biomasa

Kde všude najdeme kávový lógr?

To, že existuje spousta produktů, v nichž lze kávovou sedlinu průmyslově najít vás asi nepřekvapí. Možná vás ale překvapí fakt, že kávovu sedlinu lze použít i jako mouku na pečení. Využívá se i v módním průmyslu, vyrábí se z ní boty nebo oblečení. Slouží k výrobě nábytku a dekorací, ale najdete i „lógrové“ nádobí. V roce 2017 dokonce autobusy v Londýně začaly jezdit autobusy na kombinaci extrahovaného oleje z kávového odpadu s naftou. Fantazii se meze nekladou.

Zkuste tenisky #RENS vyrobené z kávové sedliny. Foto: https://inhabitat.com/

Co můžete změnit jako jednotlivec?

Rozhodně nečekáme, že zítra vyrobíte z kávové sedliny raketu. I když, kdo ví ???? Přinášíme vám několik tipů, jak můžeme individuálně využít organický odpad z kávy.

Hnojte a kompostujte

V první řadě se nabízí kompostování. Kdo má vlastní zahradu to má jednodušší. Kávová sedlina totiž uvolňuje biologickým rozkladem do půdy a ke kořenům rostlin dusík, draslík a fosfor a zároveň odrazuje škůdce, jako jsou mravenci nebo slimáci. Naopak přitahuje žížaly, které pomáhají provzdušňovat a zkvalitňovat zeminu. Pokud nemáte přístup k zahradě, můžete využít hnědé popelnice na biologický odpad, které už dnes najdete téměř v každém městě.

Nebojte se hnojit i pokojové rostliny.

Vytvořte si domácí peeling

Káva se používá v průmyslu jako abrazivo pro tryskání (stejně jako skořápky ořechů). Tak proč ji nepoužít i v kosmetickém průmyslu? Vytvořte si domácí peeling, pleťovou masku nebo šampon. Dle studií dokonce podporuje růst vlasů. 

Přírodní peeling z kávové sedliny.

Použijte ji jako barvivo

Použitá kávová sedlina je skvělou přírodní alternativou chemických barviv. Použití je jednoduché. Navlhčete ji a použijte k barvení látek, o Velikonocích třeba k barvení vajíček, nebo ji naneste na vlasy a přírodně je ztmavte.

V zimě místo soli na chodnících

To, že se na namrzlé chodníky solí asi víte. Ale už jste slyšeli to, že se na ně sype kávová sedlina? Je to mnohem ekologičtější a udržitelnější. Tento způsob posypu už praktikují ve Finsku a nově to zavádějí také v polském Krakově. 

Do bioodpadu můžete vhodit kávovou sedlinu včetně papírového filtru.

Pokud nechcete využít žádnou z daných možností, najděte si alespoň nejbližší hnědou popelnici na biologický odpad, kterou už dnes najdete téměř v každém městě. Navíc do těchto popelnic můžete vyhodit i papírové filtry, které se rozloží spolu s kávou. Je na vás, který způsob zvolíte. Jen myslete na to, že než kávovou sedlinu vyhodíte do koše, lze ji ještě využít mnoha / několika způsoby. I drobnou změnou nejenže přispějete ke zlepšení životního prostředí, ale ušetříte i pár korun 

Kávě zdar!
#tymkavaspojuje

Sdílejte