Ještě před tím, než se pustíme do praktického využití si tyto pojmy definujeme. I když to na první pohled nevypadá, jsou mezi nimi velké rozdíly.
Upcyklace = využití odpadu takovým způsobem, že z něj vytvoříme něco zcela nového, co má obvykle vyšší hodnotu, než mělo původní zboží (například využití PET lahví ve stavebním průmyslu)
Recyklace = třídění, rozkládání a zpracování odpadu za účelem vytvoření něčeho nového v podobné hodnotě (například PET lahev, která se stane novou PET lahví)
Downcyklace = třídění, rozkládání a zpracování odpadu tak, aby se surovině prodloužila životnost (například zpracování dřeva – v první fázi se vyrobí stavební materiál, ve fázi druhé dřevotřískové desky a na konci životnosti se z něj vyrobí biomasa
Kde všude najdeme kávový lógr?
To, že existuje spousta produktů, v nichž lze kávovou sedlinu průmyslově najít vás asi nepřekvapí. Možná vás ale překvapí fakt, že kávovu sedlinu lze použít i jako mouku na pečení. Využívá se i v módním průmyslu, vyrábí se z ní boty nebo oblečení. Slouží k výrobě nábytku a dekorací, ale najdete i „lógrové“ nádobí. V roce 2017 dokonce autobusy v Londýně začaly jezdit autobusy na kombinaci extrahovaného oleje z kávového odpadu s naftou. Fantazii se meze nekladou.
Co můžete změnit jako jednotlivec?
Rozhodně nečekáme, že zítra vyrobíte z kávové sedliny raketu. I když, kdo ví 😊 Přinášíme vám několik tipů, jak můžeme individuálně využít organický odpad z kávy.
Hnojte a kompostujte
V první řadě se nabízí kompostování. Kdo má vlastní zahradu to má jednodušší. Kávová sedlina totiž uvolňuje biologickým rozkladem do půdy a ke kořenům rostlin dusík, draslík a fosfor a zároveň odrazuje škůdce, jako jsou mravenci nebo slimáci. Naopak přitahuje žížaly, které pomáhají provzdušňovat a zkvalitňovat zeminu. Pokud nemáte přístup k zahradě, můžete využít hnědé popelnice na biologický odpad, které už dnes najdete téměř v každém městě.
Vytvořte si domácí peeling
Káva se používá v průmyslu jako abrazivo pro tryskání (stejně jako skořápky ořechů). Tak proč ji nepoužít i v kosmetickém průmyslu? Vytvořte si domácí peeling, pleťovou masku nebo šampon. Dle studií dokonce podporuje růst vlasů.
Použijte ji jako barvivo
Použitá kávová sedlina je skvělou přírodní alternativou chemických barviv. Použití je jednoduché. Navlhčete ji a použijte k barvení látek, o Velikonocích třeba k barvení vajíček, nebo ji naneste na vlasy a přírodně je ztmavte.
V zimě místo soli na chodnících
To, že se na namrzlé chodníky solí asi víte. Ale už jste slyšeli to, že se na ně sype kávová sedlina? Je to mnohem ekologičtější a udržitelnější. Tento způsob posypu už praktikují ve Finsku a nově to zavádějí také v polském Krakově.
Pokud nechcete využít žádnou z daných možností, najděte si alespoň nejbližší hnědou popelnici na biologický odpad, kterou už dnes najdete téměř v každém městě. Navíc do těchto popelnic můžete vyhodit i papírové filtry, které se rozloží spolu s kávou. Je na vás, který způsob zvolíte. Jen myslete na to, že než kávovou sedlinu vyhodíte do koše, lze ji ještě využít mnoha / několika způsoby. I drobnou změnou nejenže přispějete ke zlepšení životního prostředí, ale ušetříte i pár korun
Kávě zdar!
#tymkavaspojuje